środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy plotki z Winylu na plot i furtę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie kamieni na sztacheta z plastyku na ogrodzenie i bramkę sztachetowa, przybierają one wtedy różne tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można również ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety Winylowe stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na sztachety Winylowe na plot i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku oraz własnych upodobań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i sztacheta z plastyku z Hrubieszowa na ogrodzenie i bramkę ze sztachet tworzy się z głazów wielorakiego układu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nieregularnych układach, wypada je trafnie łączyć tzn. tak, by postać każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz