piątek, 22 kwietnia 2016

Nic mocno nie zaznaczy linii trawnika ewentualnie kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle wysokie, albowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zasłania sąsiednie domy i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która ponadto daje orzeszki. Gdy chcemy by nasze zielone ogrodzenie było nadzwyczaj postawne a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z limaku pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Należy mieć na uwadze natomiast, że kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie może być utrudnione.

Nic właściwie nie uwydatni linii trawnika lub rabaty jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty często nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w wskazanych miejscach, niewysokie drzewa potrafią utrzymać zielone bogactwo w ryzach czy tez zastawią gołe place ziemi. Estetycznie przycięty niewielki żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie względnie wybujałe zielone ogrodzenia można uzyskać z gatunków iglastych.

Niestety, drzewa z tej klasy bywają dużo bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje cień cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta i należny go przycinać, pomimo tego jego wersje Cis wolno pościć sam jeden.Będzie ekspresowo kiełkował zaś uchowa kolumnowy zarys.

Gdyby wasz kącik jest dosyć zacieniony, wskazane jest aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre spośród cienioznośnych modeli maja przemiany o jasnych albo wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w największym stopniu ostrego w słońcu, jakkolwiek nawet w chłodu liście pozostają dosyć jasne, niemal oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz